0 3 min 3 lata

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to bardzo ważna forma ochrony ubezpieczeniowej, która jest obowiązkowa dla wszystkich posiadaczy pojazdów poruszających się po Polsce.

W ramach takiego ubezpieczenia, sprawca zdarzenia drogowego nie musi opłacać kosztów leczenia osoby poszkodowanej ani naprawy jej samochodu z własnych środków finansowych, ponieważ zostaną one pokryte przez firmę ubezpieczeniową. Nic więc dziwnego, że roczne ubezpieczenie OC wiąże się z koniecznością wnoszenia sporych opłat, jednak nie zawsze muszą one być wysokie.

Zniżki w polisie OC – od czego zależą?

Różnorodne czynniki wpływające na wielkość zniżek

Bardzo ważnym pojęciem, którym interesują się klienci towarzystw ubezpieczeniowych, są zniżki. Okazuje się, że roczna polisa wcale nie musi być droga, a towarzystwa udzielają różnych zniżek zarówno przy podpisywaniu nowej umowy, jak również podczas jej przedłużania o kolejne lata. Niezwykle ważną kwestią jest wiek i doświadczenie kierowcy. W przypadku osób posiadających prawo jazdy od wielu lat, ryzyko zdarzenia drogowego jest niższe, więc towarzystwa ubezpieczeniowe odpowiednio obniżają swoje ceny dla takich osób.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest rodzaj i stan samochodu oraz jego przebieg. Im lepszy stan i młodszy rocznik, tym mniejsze ryzyko nagłej awarii, która może doprowadzić do zdarzenia drogowego. Bardzo ważną kwestią jest też historia jazdy danego kierowcy. Im więcej lat bezszkodowej jazdy, tym większym zaufaniem firma ubezpieczeniowa obdarza taką osobę, a to z kolei przekłada się na znaczne obniżenie kosztów polisy, nawet aż o 60%. Warto jednak pamiętać, że zniżki można szybko stracić w całości lub częściowo, doprowadzając do szkody w wyniku jakiegoś zdarzenia drogowego z własnej winy.

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób korzystających z ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jest ubezpieczenie zniżek OC. Jest to specjalna usługa oferowana przez wiele towarzystw. W zamian za niewielką opłatą dodatkową, stan zniżek pozostanie nienaruszony nawet w przypadku spowodowania stłuczki, wypadku lub innego zdarzenia wymagającego wypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela.