0 3 min 2 lata

Najbardziej zabójczymi patogenami dla plonów roślin spożywczych są choroby pochodzące od grzybów.

Jedną z takich groźnych infekcji jest zgnilizna twardzikowa rzepaku, która może spowodować wyleganie całego pola. Chorobę trudno jest zauważyć i rozpoznać, często zauważamy uszkodzenie rzepaku dopiero przed samymi zbiorami lub w ich trakcie, kiedy niemożliwe jest uratowanie roślin. Zatem zabiegi fungicydowe musimy zastosować we wczesnej fazie kwitnienia rzepaku, aby były one skuteczne.

Jak skutecznie zwalczać choroby grzybowe na plonach?

Co to jest zgnilizna twardzikowa w rzepaku?

Poszczególne szczepy grzybów są znane z tego, że są odporne na wiele rodzajów fungicydów. W niektórych przypadkach fungicydy działające na początku sezonu tracą swoją skuteczność jego pod koniec. Należy zatem odpowiednio dobrać preparaty do pory zastosowania, a im wcześniej zaczniemy działać, tym skuteczność będzie większa. Można uzyskać dobre rezultaty w zwalczaniu zgnilizny twardzikowej za pomocą dwóch opryskiwań środka grzybobójczego, jednego nałożonego we wczesnym okresie kwitnienia i kolejnego 10 dni później. Jednakże, jeśli pogoda sprzyja rozwojowi choroby, jest mokra, wilgotna lub mglista, może być wymagana ciągła ochrona poprzez dodatkowe aplikacje.

Pierwsze oznaki infekcji grzybiczej to niewielkie zmiany, które ciężko na początku zauważyć. Szybko się powiększają, a zainfekowana tkanka roślinna brązowieje i staje się sucha ze sklerocjami. Często cała roślina rzepaku może gnić, po opadnięciu płatków kwiatów lub nawet przed samymi zbiorami może się okazać, że rzepak nie będzie nadawał się do zbiorów, łodygi zaczną się wylegać, a utrata plonów będzie całkowita. Rośliny łatwo się zarażają, ponieważ grzyby żyją również w glebie. Nawet jeśli temperatury są chłodne i mniej sprzyjające infekcji, choroba może nadal infekować przez rany i uszkodzenia w tkance roślinnej, w tym te spowodowane przez owady.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu na stronie https://miedzymiedzami.com/artykul/zgnilizna-twardzikowa-atakuje. Aby zwalczyć zgniliznę twardzikową w rzepaku, należy stosować fungicydy przed jesiennymi deszczami, opadaniem płatków i przed zbiorami. Późniejsze zabiegi mogą nie przynieść rezultatów, łany ulegną wyleganiu, a zbiór plonów będzie po prostu niemożliwy.