0 3 min 3 lata

Chociaż fungicydy występują w różnych rodzajach zastosowań i postaciach, w tym płynach i granulkach, ważne jest, aby zrozumieć różne właściwości fungicydów podczas określania, który preparat najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku.

Warto również tak dobierać mieszaniny w zbiorniku, aby działanie produktu było kompleksowe.

Lepiej jest stosować fungicydy zapobiegawczo niż leczniczo

Skąd się bierze brunatna plamistość liści

Fungicydy zapobiegawcze mają na celu ochronę roślin przed zarażeniem się chorobą grzybiczą, taką jak brunatna plamistość liści. Po zastosowaniu zapobiegawczego środka grzybobójczego roślina lepiej radzi sobie z infekcjami grzybiczymi. Jeśli plony były wcześniej zakażone, zastosowanie odpowiednio wcześnie zapobiegawczego środka grzybobójczego może zapobiec ponownemu pojawieniu się grzyba. Lecznicze fungicydy działają spowalniając i powstrzymując grzyby przed uszkodzeniem tkanki roślinnej po zakażeniu rośliny. Chociaż lecznicze fungicydy nie mogą naprawić uszkodzeń rośliny, powstrzymują lub znacznie spowalniają chorobę i rozprzestrzenianie się uszkodzeń. Niektóre fungicydy mają zarówno właściwości lecznicze, jak i zapobiegawcze.

Fungicydy o wąskim spektrum działania są niezwykle specyficzne, skuteczne tylko przeciwko kilku rodzajom grzybów. Większość fungicydów o wąskim spektrum działania ma działanie ogólnoustrojowe, co oznacza, że mogą być bezpiecznie wchłaniane przez rośliny. Grzyby atakowane przez fungicydy o wąskim spektrum działania są zwykle blisko spokrewnione. Natomiast fungicydy o szerokim spektrum działania mogą być stosowane do zwalczania wielu różnych rodzajów grzybów. Większość fungicydów kontaktowych, czyli te, które pozostają na powierzchni rośliny i nie są wchłaniane, ma szerokie spektrum działania.

Aby zapobiec oporności chorób, takich jak brunatna plamistość liści, po jednym lub dwóch zabiegach jednym fungicydem należy przejść na nowy fungicyd w innej grupie FRAC. Należy również odpowiednio dobierać mieszaniny w zbiornikach pod względem działania substancji aktywnych.