0 3 min 11 miesięcy

Ogrzewanie gazowe to jeden z najpopularniejszych sposobów na ogrzewanie domu.

Gaz jest paliwem o wysokiej wartości opałowej, emituje dużą ilość energii cieplnej podczas spalania. Jest to zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie niż tradycyjne ogrzewanie na drewno czy węgiel, które generują dużo dymu i sadzy, dodatkowo kotły gazowe są bezobsługowe.

Przydomowy zbiornik na gaz to wygodne i ekonomiczne rozwiązanie dla Twojego domu

Wymagania techniczne dotyczące instalacji zbiornika na gaz płynny

Dostępne są zbiorniki o różnej pojemności, które można dobrać zależnie od powierzchni domu. Warto zwrócić uwagę, że przepisy określają minimalną odległość od granicy działki w zależności od pojemności zbiornika. W przypadku pojemności do 2700 litrów minimalna odległość powinna wynosić 3 m, w przypadku zbiornika do 4850 litrów do 5 m, natomiast w przypadku dużych zbiorników 6700 litrów odległość powinna wynosić 7,5 m. W przypadku zbiorników umieszczonych pod ziemią odległości będą mniejsze, od 1 do 3 m. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę podczas planowania instalacji, w przypadku mniejszej działki często zachodzi konieczność umieszczenia zbiornika pod ziemią.

Przydomowy zbiornik na gaz jest rozwiązaniem dla osób, które chcą korzystać z gazu płynnego, ale nie mają możliwości podłączenia domu do sieci gazowej. Zbiorniki na gaz płynny mają wiele zalet, umożliwiają podgrzewanie wody oraz podłączenie instalacji grzewczej. Obecnie są to urządzenia bardzo bezpieczne, posiadają wiele zabezpieczeń, które uniemożliwiają wyciek gazu. Ich konstrukcja jest odporna na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne, co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Ogrzewanie gazowe jest bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego niż ogrzewanie z wykorzystaniem pieca na drewno lub węgiel. Gaz emituje mniej dwutlenku węgla niż tradycyjne paliwa stałe, co wpływa pozytywnie na środowisko.

Wybierając źródła ogrzewania należy także przeanalizować koszty, sprawdzić jaka jest cena propanu do ogrzewania domu. Obecnie dostępne są różnego rodzaju nowoczesne kotły gazowe, olejowe, opalane drewnem, pelletem. W przypadku gazu należy pamiętać także o regularnych dostawach, wielu dostawców obecnie oferuje szybkie dostawy wraz z napełnieniem oraz obsługą zbiornika.