0 3 min 3 lata

Obecnie wiele osób korzysta z usługi bezprzewodowego dostępu do internetu, umożliwiają to operatorzy sieci komórkowych.

Wszędzie tam gdzie nie będziemy mieli dostępu do światłowodu, będziemy korzystali z tego typu rozwiązań. Wówczas potrzebna nam będzie odpowiednia antena LTE, która może przypominać nieco zwykłą antenę telewizyjną, w tym przypadku będzie ona służyła do odbioru sygnału cyfrowego internetu. W tym przypadku będziemy mogli liczyć na przepustowość 150 Mb/s, oczywiście nadawcy podawać nieco zawyżone wielkości, wiele będzie zależało od naszego sprzętu, układu terenu oraz odległości od nadajnika.

Jak odbierać sygnał internetu radiowego?

Antena zewnętrzna LTE

Wdrażane są także takie rozwiązania jak LTE Advanced, jest to standard, który pozwala na szybszą transmisję danych, w tym przypadku będzie to pobieranie z prędkością maksymalną 300 Mb/s lub też wysyłanie do 50 Mb/s. Obecnie coraz więcej operatorów oferuje tego rodzaju internet, z pewnością będzie to dobry pomysł, jeżeli chcemy zwiększyć prędkość. Oczywiście odpowiednia antena LTE wpłynie na odpowiednią przepustowość oraz, co ważne, stabilność łącza internetowego. Naturalnie bardzo istotne będzie odpowiednie wybranie kierunku, powinniśmy określić kierunek gdzie znajduje się nadajnik, sprawdzić moc sygnału, dzięki temu będziemy mogli dobrać odpowiedni rodzaj anteny.

Oczywiście nie wszędzie uda nam się uzyskać doskonałą jakość, w tym przypadku sygnał 4G może zależeć od różnych czynników, mogą być to zakłócenia, które mogą być wywołane sąsiedztwem linii wysokiego napięcia, także promieniowanie z różnych urządzeń elektronicznych. Dodatkowo duża aktywność użytkowników może doprowadzić do spadku prędkości. Oczywiście należy sprawdzić także router, ustawienia naszego sprzętu, tak aby wybrać optymalne wartości. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się stałym dostępem do internetu. Warto także zwrócić uwagę, aby antena została osadzona w wyższym punkcie, gdzie na drodze do nadajnika nie będzie drzew.

Oczywiście antena zewnętrzna lte może być podobna do tradycyjnej anteny telewizyjnej, lub też może być to rodzaj zabudowanej tworzywem skrzynki, która będzie połączona z naszym routerem. Warto poszukiwać nowoczesnych anten, które będą odporne na działanie czynników atmosferycznych, które zapewnią nam najlepszy odbiór.