0 3 min 3 lata

Twoje opcje inwestycyjne wykraczają daleko poza akcje, warto jednak przemyśleć, dlaczego, kiedy i jak wybrać najlepsze dla siebie inwestycje, zanim zdecydujemy się na wydatki.

Wiele osób myśli, że inwestowanie jest to coś przeznaczone tylko dla tych osób bogatszych, starszych lub bardziej zaawansowanych w karierze niż ty, ale nie może jest to prawdą. Prowadzone odpowiedzialnie inwestowanie jest najlepszym sposobem na powiększanie pieniędzy, a większość rodzajów inwestycji jest dostępna dla praktycznie każdego, niezależnie od wieku, dochodów czy stopnia kariery.

Najlepsze inwestycje dla osób o rożnej wysokości dochodów

Dlaczego w ogóle warto inwestować swoje oszczędności

Różne czynniki będą jednak miały wpływ na to, które inwestycje są dla ciebie najlepsze w tym konkretnym momencie twojego życia i w twojej sytuacji finansowej. Na przykład osoba zbliżająca się do emerytury prawdopodobnie będzie miała zupełnie inny plan inwestycyjny niż osoba rozpoczynająca karierę zawodową bez żadnych oszczędności. Żadna z tych osób nie powinna jednak unikać inwestowania, powinni po prostu wybrać najlepsze inwestycje dostosowane do swoich indywidualnych okoliczności. Należy pamiętać, że mniejsze ryzyko zwykle oznacza również niższe zyski z inwestycji.

Można inwestować w wiele różnych rzeczy w zależności od naszych zasobów finansowych i tego, ile chcemy uzyskać z danej inwestycji. Inwestycjami niskiego ryzyka będą przykładowo rachunki oszczędnościowe o wysokim dochodzie, obligacje rządowe, obligacje przedsiębiorstw, fundusze inwestycyjne oraz indeksowe. Wyższym ryzykiem obarczone jest inwestowanie w nieruchomości, kryptowaluty, akcje dywidendowe, ale i ewentualny zysk będzie znacznie wyższy. Wszystkie inwestycje są obarczone pewnym poziomem ryzyka, a rynek jest zmienny, z czasem przesuwa się w górę i w dół. Ważne jest, abyś zrozumiał swoją osobistą tolerancję na ryzyko. Oznacza to ocenę, jak dobrze radzisz sobie z ryzykiem lub z jaką zmiennością możesz sobie poradzić finansowo.

Podczas inwestowania dobrą zasadą jest, aby nie wkładać wszystkich oszczędności w jedną inwestycję. Rozłożenie pieniędzy na różne inwestycje pozwala zmniejszyć ryzyko inwestycyjne.