0 4 min 2 lata

Styropian jest bardzo uniwersalnym materiałem izolacyjnym, stosujemy go najczęściej na zewnątrz budynku w przypadku elewacji.

Oczywiście im warstwa styropianu będzie grubsza, tym właściwości izolacyjne styropianu będą lepsze. Oprócz dobrze znanego białego styropianu możemy zakupić także styropian grafitowy, w tym przypadku dodatek grafitu będzie wpływał bardzo pozytywnie na właściwości izolacyjne. Pozwala to na zmniejszenie grubości styropianu, który będziemy układali na budynku. Z pewnością będzie to dużą zaletą w przypadku kiedy nie chcemy zbytnio zmieniać wyglądu naszego budynku, dodatkowo węższa elewacja przyczyni się także do lepszego oświetlenia wszystkich pomieszczeń.

Swisspor Lambda

Szwajcarska firma Swisspor jest uznanym producentem styropianu, działa na rynku już ponad 30 lat, stworzyła ona styropian Swisspor Lambda, który posiada właściwości styropianu białego oraz styropianu grafitowego. Oczywiście styropian biały jest bardziej odporny na działanie czynników atmosferycznych, deszczu, śniegu czy wysokiej temperatury, jednak posiada nieco słabsze właściwości izolacyjne. Zatem połączenie cech styropianu białego oraz styropianu szarego z pewnością pozwoli na otrzymanie materiału, który będzie doskonałym izolatorem.

W przypadku styropianu grafitowego powinniśmy pamiętać, aby podczas montażu nie był zbyt długo wystawiony na działanie promieni słonecznych. Wówczas może tracić swoje właściwości, może się wyginać. Dlatego też można stosować styropian złożony z kilku warstw, może być to warstwa ochronna, która będzie zabezpieczała powierzchnię podczas montażu. Dodatkowo możemy zakupić także wersje laminowane papą, tego rodzaju styropian może być wykorzystany do ocieplenia dachu. Obecnie produkowanych jest bardzo wiele rodzajów styropianu, które możemy zastosować w zależności od naszych potrzeb. Styropian grafitowy może być wykorzystany nie tylko na elewacji, ale także w przypadku kiedy chcemy ocieplić podłogę, jest on bardziej odporny na nacisk oraz charakteryzuje się najlepszymi właściwościami izolacyjnymi.

Firma Swisspor oferuje styropian Lambda White, w tym przypadku zastosowano specjalne nacięcia kompensacyjne. Pozwalają one na łatwiejszy montaż w przypadku nierównej powierzchni. Dodatkowo zastosowano także grubą warstwę ochronną, dzięki czemu styropian wystawiony na słońce nie zostaje uszkodzony. Z pewnością Swisspor Lambda White do styropian, który może zostać wykorzystany na różnych powierzchniach, w tym przypadku montaż przebiega standardowo tak jak w przypadku zwykłego białego styropianu. Warto zwrócić uwagę, iż eliminacja naprężeń przeciwdziała pękaniu, dodatkowo zyskujemy jednolitą powierzchnię, pozwala to na użycie mniejszej ilości materiałów wykończeniowych.

Nowoczesny styropian do ocieplania budynków

Swisspor Lambda to ławy montaż

Wykorzystanie materiałów izolacyjnych najnowszej generacji pozwala na odpowiednie ocieplenie budynku, dodatkowo styropian grafitowy daje możliwość zmniejszenia grubości warstwy izolacyjnej. Warto zwrócić uwagę także na specjalne rowki, które pozwalają na łatwiejsze rozmieszczenie kleju, dzięki temu płyty lepiej przylegają do powierzchni budynku. Oczywiście Styropian Swisspor jest nieco cięższy od standardowego styropianu białego, jednak łatwość układania dzięki zastosowaniu nacięć oraz specjalnych rowków na klej powoduje, że waga nie jest problemem.