0 3 min 1 rok

Import oraz eksport towarów poza Unię Europejską wiąże się z wieloma formalnościami, podatkami, cłem czy też akcyzą.

W zależności od kraju docelowego będziemy uiszczać inne opłaty, załatwić wiele formalności, jak również zmienne będą opłaty, dokumenty, które powinniśmy dostarczyć. W zależności od rodzaju towaru, może być to nieco inna stawka celna, dlatego powinniśmy znać przepisy kraju docelowego, aby bez problemu eksportować towar za granicę.

Zasady wymiany handlowej z krajami spoza Unii Europejskiej

Szkolenia i doradztwo dotyczące eksportu i importu towarów

W związku z Breksitem zmieniły się także zasady importu oraz eksportu do Wielkiej Brytanii. Firmy, które do tej pory miały ułatwione procedury ze względu na obecność Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, obecnie muszą liczyć się z nowymi wymaganiami. Aby prowadzić import oraz eksport poza Unię Europejską należy posiadać numer EORI, jest to unikalny numer przyznawany firmom, który tworzy się na podstawie NIP-u, i jest niezbędny, aby załatwić wszystkie procedury związane z eksportem i importem towarów poza UE. Numer został wprowadzony dyrektywą unijną z roku 2006, dotyczy także wspólnego kodeksu celnego, przepisów oraz podatków, które obowiązują na terenie Unii Europejskiej.

Firmy, które rozpoczynają współpracę z firmami zagranicznymi poza Unią Europejską, mogą mieć problemy ze zrozumieniem wszystkich przepisów, wymagań co do opłat celnych, podatkowych. Mogą obecnie skorzystać z możliwości profesjonalnych szkoleń, które prowadzą osoby doświadczone, mające na co dzień styczność z logistyką, eksportem i importem towarów z różnych krajów. Obecnie wiele formalności związanych z importem oraz eksportem możemy załatwić online, możemy posługiwać się podpisem elektronicznym, aby składać dokumenty, kontaktować się z Urzędem Skarbowym. Należy pamiętać o możliwości tranzytu przez kraje, jeżeli nie dochodzi w nich do sprzedaży towaru. W przypadku jeżeli eksportujemy towar poza granice Unii, wówczas wystawiamy faktury 0%, natomiast podatek VAT płacony jest przez odbiorcę w wielkości odpowiedniej dla danego kraju. W przypadku jeżeli importujemy towary o znacznej wartości na terenie Polski, będziemy odprowadzali podatek w wysokości 23%, dodatkowo obowiązują także opłaty celne.

Informacje na temat szkoleń z zakresu importu oraz eksportu, logistyki możemy znaleźć na stronie https://daumanlogistics.pl/doradztwo-i-szkolenia/. Dowiemy się w jaki sposób możemy prowadzić obrót towarowy z zagranicą, poznamy przepisy prawa celnego, reguły dotyczące określenia pochodzenia oraz rodzaju towarów. Uczestnicy mogą zapoznać się, w jaki sposób zmieniły się przepisy związane z obrotem towarowym z Wielką Brytanią po Breksicie.