0 3 min 3 lata

Jura krakowsko-częstochowska jest wyjątkowym miejscem w naszym kraju gdzie co roku wielu turystów spędza swój urlop.

Możemy znaleźć tam dziką przyrodę, wypocząć od zgiełku miasta. Z pewnością dużą atrakcją są zamki zwane orlimi gniazdami, które powstały w XIV wieku aby chronić ówczesną granicę Rzeczpospolitej. Wiele z nich zostało odrestaurowanych, są dostępne dla turystów, z pewnością jest to unikatowa atrakcja turystyczna. Zamki oddalone są od siebie o kilkanaście kilometrów, usytuowane na wzgórzach, zbudowane ze skał charakterystycznych dla tego obszaru. Na terenie jury znajduje się wiele ośrodków wczasowych, możemy wynająć tutaj atrakcyjny pokój czy też apartament.

Dlaczego warto wypoczywać w jurze krakowsko-częstochowskiej?

Co warto zobaczyć w jurze krakowsko-częstochowskiej?

Charakterystyczne do obszaru jury krakowsko-częstochowskiej są skałki, są to białe ostańce skalne, skały wapienne które od lat są wypłukiwane tworząc ciekawe krajobrazy. Znajdziemy tutaj przykładowo interesujący centra wspinaczkowe, mogą być te przykładowo skały Rzędowickie, góra Zborów czy też kompleks Skalny w dolinkach Krakowskich. Jest to doskonałe miejsce dla osób które rozpoczynają swoją przygodę ze wspinaczką, pod okiem instruktorów mogą trenować także najmłodsi. Zatem jest to obszar w którym z pewnością odnajdą się osoby które lubią aktywny wypoczynek.

Dodatkowo dla turystów otwarte są jaskinie, przykładowo Jaskinia Łokietka w Ojcowie, która jest bardzo popularnym miejscem odwiedzin turystów, czynna od kwietnia do października, jest to atrakcja którą warto zobaczyć. Dodatkowo warte uwagi są także Jaskinia Ciemna w Ojcowie czy też jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach. Warto zwrócić uwagę iż na terenie jury krakowsko-częstochowskiej często pojawiają się ekipy filmowe kręcono w jaskiniach przykładowo film Ogniem i mieczem, a także ostatnio ekipa Netflix kręciła w jednym zamków sceny do serialu Wiedźmin.

Zatem jest to miejsce które może zadowolić nawet najbardziej wymagających turystów, z pewnością dużo osób przyjeżdża na święta na jurze. Możemy znaleźć tu wiele atrakcji, ośrodki turystyczne przygotowują dla wczasowiczów kuligi, różnego rodzaju atrakcje związane z okresem zimowym.