0 3 min 3 lata

Właściciele domów często pomijają oświetlenie jako aspekt projektu zewnętrznego i wewnętrznego, jednak dobre oświetlenie jest ważne w każdym domu.

Proces budowy domu wymaga wielu elementów, które powinny ze sobą harmonijnie współgrać. Obejmuje to architekturę domu, a także projekty zewnętrzne i wewnętrzne oraz wyposażenie. Jednak często pomijanym aspektem projektowania wnętrz jest oświetlenie, które może oznaczać różnicę między przytulnym domem a nieprzyjaznym domem.

Znaczenie dobrego oświetlenia w pomieszczeniach

Oświetlenie może być nie tylko praktyczne, ale również estetyczne

Istnieją trzy ogólne typy oświetlenia w domu, z których każdy ma swoje właściwe rozmieszczenie i praktyki użytkowania. Chociaż mają różne przeznaczenie, nie należy ignorować ich znaczenia dla estetyki i funkcjonalności pomieszczeń mieszkalnych. Oświetlenie ogólne, nazywane również oświetleniem otoczenia, jest najpowszechniejszą formą oświetlenia w domu. Obejmuje to kinkiety, żyrandole i rodzaje lamp, które oświetlają pokoje w domu. Oświetlenie ogólne jest ważne w domu, ponieważ poprawia nastrój, tworząc ciepłą i jasną atmosferę w przeciwieństwie do ponurych i nieatrakcyjnych przestrzeni. Niedostateczne oświetlenie sprawi, że nawet najlepiej zaprojektowany pokój będzie wydawał się ciemny i ciasny. Ważne jest również odpowiednie umiejscowienie oświetlenia, abyśmy mieli wystarczającą ilość światła

Oświetlenie zadaniowe to rodzaj oświetlenia, który umożliwia sprawną realizację zadań. W porównaniu z szerokim zasięgiem oświetlenia ogólnego, źródła oświetlenia zadaniowego często skierowane są w określonym kierunku. Przykładami takiego oświetlenia są lampy biurkowe, lampy podłogowe i kinkiety, które znajdują się blisko określonego miejsca. Na przykład, gdy ogólne oświetlenie w kuchni pozostaje włączone, lampa bliżej blatu kuchennego pomoże zapewnić dodatkowe oświetlenie.

Jest jeszcze oświetlenie akcentujące, które podkreśla określone elementy wnętrza domu, takie jak kolor ścian, ulubiony obraz czy krawędzie niektórych mebli lub urządzeń. W porównaniu z oświetleniem ogólnym i oświetleniem zadaniowym, oświetlenie akcentujące jest czysto estetyczne.